Senet Protesto Nasıl Kaldırılır?
Senet Protestosu Nasıl Kaldırılır?

Senet Protesto Kaldırma İşlemi

Senet Protesto Kaldırma İşlemi

Protestolu Senetler Nasıl Kaldırılır?

Bu yazımızda sizlere"Senet Protestosu Nasıl Kaldırılır?, Senet Protestosu Nasıl Kaldırılır?,Senet Protesto Kaldırma İşlemi Nasıl Yapılır?"sorularının yanıtını sunacağız.

Senet Protesto Kaldırma

Banka tarafından, tarafınıza gönderilen protestolu senedi vade günü dahil olmak üzere iki iş günü içerisinde ödemesini yapmadığınız durumda ilgili banka senedi noter aracılığı ile protesto eder.

Protesto edilen senet için ödeme yapılmazsa protesto evrakları ve senet ile birlikte alacaklı taraf icra yolu ile tahsil işlemini başlatabilir.

Peki, Senet Protestosu Nasıl Kaldırılır?

Konu edilen senet protesto edildikten sonra tahsile veren kişiye banka tarafınca iade edilmektedir.

Şayet tahsile veren kişinin şubesi farklı ise protesto işlemi ardından tahsil ettirmek isteyen kişinin şubesine kurye ile gönderim sağlanmaktadır.

Eğer ki senet henüz tahsile veren kişiye teslim edilmedi ise bankadan ödeme işlemi gerçekleşirse gerekli sistem ile beraber protesto sonrası tahsilat işlemiyle beraber Merkez Bankası'na protesto kaldırımı bildiriminde bulunulur.

Ancak protesto sonrasın Merkez Bankası kayıtlarına senet protesto bildirimi yapıldığı için ödeme yapıldığına dair protesto kaldırım işleminin gerçekleştirilmesi gerekir.

Tahsile veren kişi tarafınca bankaya iletilecek teminatla alacaklı istemi ile protesto kaldırım işleminin gerçekleştirilmesi gerekmektedir.

Aksi taktirde KKB yani Kredi Kayıt Bürosu kayıtlarında ödeme yapmış olsanız bile henüz ödenmemiş protestolu senet var olarak gözükecektir.

Senet Protesto Kaldırma Dilekçesi / Yazısı

                                                          A Bankası 


                                                          B Şubesi 

                                                                                                                                 Tarih.../..../....

Bankanıza tahsile vermiş olduğum AAA-5555 nolu senedin tahsilatı tarafımdan gerçekleştirilmiş olup, ilgili senedin alacaklı istemi ile birlikte protesto kaldırım işleminin yapılması konusunda yardımlarınızı rica ederim. 

Saygılarımla...


Ad Soyad 


İmza

Bu dilekçe beraberinde protesto kaldırım işlemini kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları