OECD: Türkiye Tahminini Açıkladı 'Ekonomi 2019'da Yüzde 2.6 Küçülecek'
Türkiye'nin 2019 senesi GSYİH (Gayri Safi Yurtiçi Hasıla) beklentisini eksi 1.8'den eksi %2.6'ya indiren OECD, "Merkez Bankası kredibilitesini güçlendirmeyi ve net uluslararası rezerv pozisyonunu yeniden inşaa etmeyi amaçlamalı" uyarısını yaptı.

OECD Türkiye Ekonomisi Tahminini Açıkladı

OECD tarafından bugün yayımlanan 'Ekonomik Görünüm' raporunda, Türk ekonomisinde Ağustos 2018 yılında  yaşanan ağır finansal şokun etkisi ile 2018 yılının ikinci yarısında bir resesyonun tetiklendiğini ancak güçlü bütçesel ve yarı bütçesel tedbirler ile daralmanın 2019 yılı başlarında ılımlılaştırıldığını ifade etti.

Yatırımcı belirsizliğinin, son yerel seçimler sonrasında yüksek olmaya devam ettiğini vurgulayan OECD, "İşletme ve hane halkı güveni artan belirsizlikten etkilendi. Ancak uluslararası veya yurtiçi güveni etkileyecek herhangi bir şok yaşanmaz ise 2019 yılının ikinci yarısında ölçülü bir toparlanma öngörülüyor. Bununla beraber 2019 ve 2020 yılında Gayri Safi Yurtiçi Hasıla seviyesi 2018 yılı seviyesinin altında olmaya devam edecek" ifadelerini kullandı.

Bir haber kaynağının aktardığı bilgiye göre OECD, büyümede öngörülen toparlanmanın etrafından önemli risklerin devam ettiğini vurguladı.

Hanehalkı ve işletmeler ile yurtiçi ve yurtdışı yatırımcıların güvenlerini geri kazanmak için ekonomi politikalarının kalitesi ve öngörülebilirliğinin, piyasa kurumlarının güvenilirliklerinin çok önemli olduğunu belirten OECD, "Merkez Bankası kredibilitesini güçlendirmeyi ve net uluslararası rezerv pozisyonunu yeniden inşaa etmeyi amaçlamalı" dedi.

Mali politikanın çok daha şeffaf hale getirilmesi gerektiğini bildiren OECD, konjonktür karşıtı tedbirlerin, şeffaf ve öngörülebilir bir yolla uygulanmaları halinde daha etkili olacaklarını vurguladı.

Söz konusu raporda Türk ekonomisinin bu sene %2.6 daralacağını ve 2020'de %1.6 büyüyeceğini öngördü. Bir önceki raporda bu yıl için %1.8 daralma, önümüzdeki yıl için %3.2 büyüme tahmininde bulunulmuştu.

Tüketici fiyatları ortalama 2019 için %19.5'ten %17.3'e çekilirken, önümüzdeki yıl için %10.7'ten %12.6'ya çıkarıldı.

OECD işsizlik oranını bu sene %13.3 ve 2020 yılında %14.0 olarak tahmin etti. 

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları