Müstakil Tapu Hisseli Tapuya Nasıl Çevrilir?
Müstakil Tapu ve Hisseli Tapu

Müstakil Tapuyu Hisseli Tapuya Çevirme

Müstakil Tapuyu Hisseli Tapuya Çevirme

Müstakil Tapunun Hisseli Tapuya Çevrilmesi

Tek bir kişinin bir gayrimenkul üzerindeki sahiplik durumunu gösterir belge "MÜSTAKİL TAPU" hissedarlarının isim ve sayılarının belirtilmiş olduğu belge "HİSSELİ TAPU"ya nasıl çevrilir?

Müstakil tapunun tek bir kişinin bir gayrimenkul üzerindeki sahiplik durumunu gösterir belge olduğu bilgisini sizlerle paylaşmıştık.

Müstakil tapu türü, kadastral sınırların belirli olduğu bir arsa ya da taşınmaz üzerinde tek bir kişiye ait olduğunu göstermektedir.

Peki, Hisseli Tapu Nedir?

Müşterek tapu olarak bilinen hisseli tapu, bir mülkiyetin sahibi olan ortakların isim ve sayılarının belirtildiği resmi belge olarak tanımlanmaktadır.

Fakat hisseli tapu belgesinde taşınmaz malın hangi bölgesinin kime ait olduğu belirtilmez.

 Hisseli tapu senetleri yalnızca gayrimenkul ortaklarının isimlerinin belirtildiği bir belge olarak, kimin hangi bölgenin sahibi olduğu hisseli tapuda yer belirli olmaz.

Bununla ilgili olarak hak sahipleri, kendi aralarında bir anlaşma sağlayarak kimin hangi kısma ait olduğuna dair bir sözleşme yapabilmektedir.

"Müstakil tapunun hisseli tapuya çevrilebilmesi için ilk öncelikle tapu kaydının dikkatli bir şekilde incelenmesi ardından taşınmazın inşaatında imar sorunun olup olmadığı ile ruhsatlı ve ruhsata uygun olarak yapılıp yapılmadığının ilgili belediyeden kontrol edilmesi gerekir.

Taşınmazın imara uygun ve ruhsatlı olduğu durumda belediye ayırma işleminin olabilirliğine onay vererek ilgili işlemler yapılır ve tapu dairesinde MÜSTAKİL TAPU HİSSELİ TAPUYA ÇEVRİLİR."

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları